Sala doświadczania świata

W naszej szkole powstała nowa sala „Oaza spokoju i wyciszeń – czyli sala doświadczania świata” dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz z różnymi deficytami rozwojowymi.

Sala wyciszeń, doświadczania świata to przestrzeń zaprojektowana w taki sposób, aby stymulować zmysły i wspierać dzieci w ich rozwoju emocjonalnym, społecznym i edukacyjnym.

Oto kilka sposobów, w jakich taka sala będzie wspomagać edukację dzieci:

Regulacja emocji i stresu (wyciszenie, zregenerowanie, doświadczanie sensoryczne np.: światła, dźwięki, dotykowe materiały o różnej fakturze).

Wsparcie sensoryczne (nadwrażliwość), które mogą eksplorować różnorodne bodźce, gdzie dzięki temu może im pomóc w lepszym rozumieniu i przetwarzaniu zmysłów informacji.

Uczenie się poprzez doświadczenia (np.: sesja czytania, eksperymenty naukowe, zajęcia artystyczne, gry matematyczne).

Rozwijanie umiejętności społecznych (współpraca, komunikacja

i empatia).

Dostosowywanie indywidualnych potrzeb i preferencji dzieci (oświetlenia, dźwięki, tekstury).

Przerwy od intensywnej stymulacji (odpoczynek, relaks).